Bilim insanları, insanlık tarihinde dedikodunun çok önemli bir yeri olduğu görüşünde birleşiyor.

İnsanlığın ilk ataları konuşma becerilerini nasıl geliştirdi? Antropologlar, dil bilimciler, tarih uzmanları bu konu üzerinde kafa yoruyor. İnsan denen canlı, diğer ses çıkarabilen hayvanlardan farklı olarak nasıl oldu da, çok daha karmaşık, çok anlamlı sesleri kodlamayı başarıp dili meydana getirdiler.
Antropolog Robin Dunbar, bu konuda heyecan uyandıran bir tez ortaya atıyor: Dedikodu.

Dedikodu teorisi, ilk başta şaka gibi gelebilir ama pek çok bilimsel çalışma bu tezi destekliyor.
Bugün bile insanlar arasındaki iletişimin büyük bölümü, ister telefon görüşmesi, ister mektup, ister gazete sütunları olsun, dedikodudan oluşur. Bu durum bize o kadar doğal gelir ki, sanki dilimiz özellikle bu amaç için evrilmiştir.
Antropolog Robin Dunbar, insan dilinin en özgün tarafının, var olmayan şeyler hakkında da konuşabilmeye imkan tanıması olduğu görüşünde. Adeta dilimiz dedikodu yapma aracı olarak evrilmiştir. İnsan sosyal bir hayvandır, sosyal işbirliği,hayatta kalma, üreme ve çoğalma için çok kritik bir öneme sahiptir.
Dedikodunun keşfi insanın bu sosyal hayvan olma durumu ile bire bir bağlantılırdır. Kadın ve erkek bireyler için aslan veya kurtun nerede olduğu yeterli değildir. Asıl önemli olan,kabilede kimin kimden nefret ettiğini, kimin kiminle ilişkiye girdiğini, kimin dürüst ve kimin sahtekar olduğunu bilmektir. İnsan bütün bu karmaşık kombinasyonu dedikodu sayesinde kodlamayı öğrendi.

Varolmayan şeyler hakkında konuşabilme yetisi, efsaneler, mitler, Tanrılar ve dinlerin ortaya çıkmasına imkan verdi. Daha önce insan ve hayvan türlerinin “Dikkat bir aslan!” uyarıları gönderirken; dedikodu ile evrilen dil ile insan, “aslan kabilemizin koruyucu ruhudur” deme becerisini kazanabildi.
Bu mitler insana büyük guruplar halinde işbirliği yapma becerisini kazandırmış oldu. İnsan türünden daha güçlü türlere karşı hayatta kalma ve onlara üstün gelme yeteneği bu sayede olabilmiştir.

Bugün hala kadın ve erkek, herkesin yapmaktan zevk aldığı ender şeylerden birinin dedikodu olması boşuna değil. Türümüz dedikoduya çok şey borçlu.
Aynı zamanda psikologlar günde ‘bir ölçek’ dedikodunun ruh sağlığına iyi geldiğini kabul ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here