“Döner, Dönerico’da yenir”

1
1615

Brüksel’in Josephat sokağında mütevazı bir restoran.Türkiye’de esnaf lokantalarını çağrıştırıyor. Küçük temiz ve lezzetli. Yediğim en lezzetli döner ve iskender bu mütevazı lokantada yapılıyor. Şef Seyfettin Erdem yönetimindeki Dönerico.

Seyfettin Erdem çekirdekten yetişme bir aşçı, 12 yaşımda getir götür işleriyle başladım bu işe diyor. Türkiye’de bir çok ustanın yanında pişerek 17 yaşına geldiğinde kendi lokantasını açmış. İddalı bir kişilik.”Gerçek Türk dönerini yedirmek istiyorum” diyor.

Nedir Gerçek Türk dönerinin özellikleri diye soruyorum. Şef Seyfettin diyor ki; “Gerçek bir döner, öncelikle İslami usullerle kesilmiş iyi kaliteli bir hayvanın en iyi bölgelerinden çıkartılan etten marine edilerek üretilir. Ondan sonrası aşçının Allah vergisi el lezzeti ve sunumuna kalıyor.”Seyfettin Erdem’e göre hazır döner sadece şekil olarak dönere benziyor, “bunlara bir isim bulamıyorum, şey diyorum sadece. Çünkü en kaliteli hazır dönerde bile sadece yüzde 16 et bulunuyor. Gerisini siz düşünün.!”

“Döner Dönerico’da yenir”

Belçika’da ve diğer Avrupa ülkelerinde alışkanlık haline gelen ağır soslarla sunulan dönere bu mekanda yer yok.Şef Seyfettin bu kötü alışkanlığı yıktığımız için çok memnunum diyor. Önceleri sos isteyenler artık bizden hazır soslar talep etmiyorlar. “Dönerin kendi yağı onun gerçek sosudur.”Yakın vaade hedeflerini,Brüksel’de 5 noktada dönerci açmak olduğunu söyleyen Seyfettin Erdem, ‘Asıl hedefimiz insanlardan ‘Döner Dönerico da yenir’ sözünü duymak olarak tanımlıyor. “Müşteri memnuniyeti öncelikli hedefimizdir”

Ne yenir.?

Döner ve İskender
Beyti
Yoğurtlu kebap.
Ayrıca Konya usülü etli ekmek ve pideler.

 

Adres:

Rue Josephat 94, 1030 Schaerbeek

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here