Havuzlarımızda baskının sembollerini istemiyoruz

0
177

Anvers Belediyesi: ” Havuzlarımızda baskının sembolüne yer yok”

Belçika’nın Gent şehir mahkemesi, kamuya ait yüzme havuzlarında ‘haşema’ ile girmeyi yasaklayan uygulamayı iptal etti.
Merelbeke’deki belediye havuzu kompleksi Ter Wallen ve Gent’teki Van Eyck kentsel yüzme havuzu artık Müslüman kadınların ‘haşemalı’ ve başörtülü girmesini yasaklayamıyor. Konu ile ilgili Gent Mahkemesi “Söz konusu yüzme havuzları, önümüzdeki günlerde temyizler yapılsa bile, düzenlemelerini derhal iptal etmelidir. Davayı mahkemeye getiren Müslüman kadınlar, manevi tazminat hakkına sahiptir.” şeklinde karar verdi.
Gent Mahkemesi ‘haşema’ yasağı ilgili olarak “Hijyen nedeniyle veya güvenlik nedeniyle tesettürle yüzmeyi yasaklamanın haklı bir gerekçesi yoktur. Bu iki nedenle ilgili hükümet, yargıya bilimsel kanıtlar sunmuştur. Düzenlemeler iptal edilmelidir.” kararına vardı.

İltica ve Göç Bakanı Theo Francken (NV-A) ise mahkeme kararına karşı çıktı. Theo Frencken, “Burka yüzme havuzlarımıza ait değil” diye twitter mesajı yayınladı.
Öte yandan Belçika’nın Anvers Belediyesi, mahkeme kararını tanımayacaklarını duyurdu. Anvers Belediyesi Meclis üyesi Fons Duchateau (NV-A), “Bu karara karşı konuyu mahkemeye götüreceğiz, gerekirse ek tedbirler alınmasında ısrarcı olacağız. Havuzlarımızda baskının sembolüne yer yok.” dedi.

Belçika’nın Anvers şehri ,Yeni Flaman Milliyetçileri Partisi (NV-A)’nın belediye başkanlığını kazanmasından bu yana kamu düzeninin sağlanmasında sıfır tolerans ilkesini benimsiyor.
Mahkemenin emsal teşkil etmesi gereken kararına saygı duyulmaması ayrıca tartışılan bir konu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here