Kırmızı Şeytanlar Ateş Altında

0
118

Dünya Kupası’nın başlamasına 100 gün kala Belçika Milli Futbol Takımı ve Futbol Federasyonu eleştirilerin odağı oldu.
Dünya Kupası şarkısı için Brükselli rap şarkıcısı Damso’nun seçilmiş olması eleştiri oklarının Futbol Federsyonu ve Milli Takıma yönelmesine sebep oldu. Özellikle kadın dernekleri Ramso’nun seksist ve ırkçı şarkı sözleri nedeniyle ‘Kırmızı Şeytanlar’ı temsil edemeyeceği görüşünde bulunuyor. Kadınlar Komisyonu, Futbol Federasyonuna bir mektup yazarak şarkıcı ile olan sözleşmenin sonlandırılmasını istedi. Aynı zamanda pek çok örgüt sponsor firmalardan Futbol Federsyonuna yönelik baskı yapılmasını istedi. Kadın Konseyi “Dünya Kupası erkekler, kadınlar ve çocuklar için bir medya olayıdır. Cinsiyetçi sözleri ile bilinen Damso gibi bir şarkıcının ülkemizin bayraktarı olması kabul edilemez.” açıklamasını yaptı.
Belçika Devlet televizyonu Ramso’ya yönelik tepkileri ilk haber olarak verirken, büyük sponsorların Futbol Federasyonundan tepkilere yönelik bir açıklama istediklerini duyurdu.

Diğer yandan Federasyona yönelik siyasilerden de tepkiler gelmeye başladı. Başbakan Yardımcısı Alexander De Croo, Futbol Federasyonunun ben yaptım oldu mantığı ile hareket ettiğini ve süreci iyi yönetemediğini söyledi. De Croo, ” Bir şarkıcı adayını dayattılar. Federasyonun bu karardan vaz geçmesini umıuyorum.” dedi.
Federal Hükümetin Eşit Haklar Bakanı Zuhal Demir ise, Rapçı Ramso’nun kadın düşmanı olduğunu söyleyerek “Kırmızı Şeytanlar markasını bu şarkıcıya emenet etmeyi düşünemiyorum bile” açıklamasında bulundu. Zuhal Demir, kadın bir şarkıcının seçilmesinden yana olduğunu da ifade etti.

Futbol Federasyonu şimdilik eleştirileri göğüslemekte kararlı gözüküyor. Futbol Federasyonu, Damso’nun sanatsal nitelikleri nedeniyle seçildiğini ve sözleşmesinin süreceğini duyurdu.

BRÜKSEL
Necmi Tüfekçi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here