Leman Süleymanova ile Türk tipi diyet

0
179

Azerbaycan asıllı ünlü diyetisyen Leman Süleymanova ile Sağlıklı ve Dengeli Beslenme üzerine konuşmak istedik. Güzel bir söyleşi olacağından eminim. Hemen sorularımızı yöneltmek istiyorum.

TELGRAF: Leman Hanım öncelikle sizi okurlarımıza tanıtmak isteriz. Tanımayanlar için biraz kendinizden bahseder misiniz?

Leman Süleymanova:Ben Leman Süleymanova Azerbaycan Bakü’da doğdum. Lise eğitimimi tamamladıktan sonra Azerbaycan Devlet Tıp Üniversitesi Tıp fakültesi Pediatri bölümünden mezun oldum. Daha sonra Almanya Kiel Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden bitirdim. Çocukluğumdan beri sağlıklı besleme hakkında araştırmalar yapıyorum. O dönemlerde diyetisyenlik henüz tıpta tanınmıyordu. Daha sonra Dünya’nın bir kaç ülkelerde Sağlıklı Beslenme ve Diyet konferanslarına katıldım. Bu konuda mütevazi olmam şu anda ülkemde en iyi “Uzman Diyetisyen”ler sırasında önde olan doktorlardan biriyim. Çünkü ben insanları aç bırakmadan sağlıklı zayıflatarak onların hayatına anlam kattığımı düşünüyorum. Bu hem beni hem de hastalarımı mutlu ediyor. Tatlı, tere yağı, bile diyet listelerimde görünüyor. Ben kilo problemi olan hastalarımın bütün kan testlerinin yapdırdıktan sonra onlara ait liste hazırlıyorum. Hatta hastalarımın psikolojik durumlarını bile inceliyorum.

TELGRAF:Sağlıklı diyet nedir?
Leman Süleymanova: Toplumumuz becerdiği kadar mevsimine uygun ve lokal beslenmeye çalışınlar.
Daha taze, doğal, sağlıklı yiyecekler tüketsinler. Mutfağımızdan özellikle yoğurt, organik bal, fındık, badem, ceviz, dereotu, kişniş, balkı, ıspanak, elma, yulaf ezmesi, mercimek, baharatlar ve sayır gibi yiyecekler eksik olmasın.
TELGRAF: Doğal beslenmenin öncelikli şartı nedir?
Leman Süleymanova: Ambalajlı ürünlerden ve katkı maddelerinden uzak durmak ve en önemlisi besinleri mevsiminde tüketmek, doğal beslenmenin öncelikli şartıdır.

Leman Süleymanova

TELGRAF:Kilo verirken en çok yapılan hatalar nelerdir? Okuyucularımıza nelerden uzak durmalarını önerirsiniz?

Leman Süleymanova:Çok insanlar aç kalarak sadece yeşillik yiyerek kilo veriyorlar. Bu çok yalnış bir seçim. Bu yalancı bir diyet oluyor daha sonra verdikleri kilonun iki katını geri alıyorlar. Onu da açıklamak isterim ki günümüzde diyeti yanlış uygulamalarının sonuçlarını maalesef sıkça görmekteyiz. Kilo vermek için yapılan bilinçsiz diyet uygulamalarının sonuçları olarak sağlık problemleri artıyor. Ben tarkip ediyorum Türkiye de televizyon kanalarına çıkan bazı diyetsiyenler çok yalnış bilgiler veriyor insanlar ise bu diyet listelerine uymak zorunda kalıyorlar ya da doğru olduğuna inanıyorlar halbuki
yanlış bilgilerin sonuçları ağır oluyor maalesef.

TELGRAF:Türk insanının beslenme alışkanlıklarını takip ediyor musunuz ve nasıl buluyorsunuz? Yapılan hatalar nelerdir?
Leman Süleymanova:
Aslında bizde olduğu gibi beslenmemizde 4 besin grubu vardır. Sofralarımızda genelde sebze-salata, yoğurt, tahıl grubu ve et grubundan bir yemek oluyor. Yanlış olan kızartmalardır, bunun yanı sıra hala ara öğün düzeni yok. Genelde Türk toplumumuz 2 öğün ile yetiniyor, kahvaltıyı atlatan insanlar çok. Bu da tabi metabolizmayı yavaşlatıyor sağlığımıza zarar veriyor. Bu da yapılan ikinci yanlış. Türk toplumunda bir de şeker ve tuz tüketimi de fazla. Benim önerdiğim diyetlerde şeker de tuz da bulunyor, ama dozun da. Çünkü insan için şeker ve tuz kabul etmesi önemli birşey. Biz şekeri seven bir toplumuz. İnsan beyni de; bazı hücreler şekerle gıdalanıyor. Aynı zamanda tuzda önemli. Amerkalı bilim adamlarının araştırmalarına göre, tuz tüketmeyen insanlarda kanser yakalanma riski artıyor.

TELGRAF: Suyun günlük yaşantımızdaki önemi nedir? Az su içmek zayıflamayı engelliyor mu ? Günde kaç bardak su içilmelidir ?

Leman Süleymanova: Melesef toplumumuzda su içme gibi bir alışkanlığımız yok. Su çok önemli çünkü suyun tokluk metabolizmasında da görevi var. Böbrek fonksiyonlarından ötürüde çok vacip. Muhakkak her kalori başı 1ml su içmeniz önemli.

TELGRAF:Doyurucu yiyecekler nelerdir?
En doyurucu yemekler sırasında yumurta geliyor. Yumurta bir protein kaynağıdır.
Aynı zamanda yüksek protein ve sağlıklı yağ içeren balık tok tutar. Yoğurt ise İçerdiği proteinle 4 saatten daha uzun süre tokluk sağlıyor, Probiyotiklerle de sindirimi kolaylaştırıyor.
TELGRAF: Gün içinde nasıl beslenmeliyiz?

Leman Süleymanova: Sabah az miktarda buğday ekmeği, yumurta, yağsız peynir. Ara öğün meyve, badem ceviz tükete bilirsiniz. Öğle tavuk, et, balık ama kızartma olmasın. Ara öğün yogurt, süt ayran. Akşamları ise sebzeli yemekler üstünlük verin hafif yesinler.

TELGRAF : Okuyucularımız sizi nasıl takip edebilirler?

Leman Süleymanova: Bana internet üzerinden (Lemanla Saglam Ariqla) sayfasından ve Whatsap hattımdan da ulaşabilirler. Türk kardeşlerimiz, Türkiye’de, Avrupa’da yaşayan dostlarım bana sorularını sorabilir bende elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

TELGRAF:Efendim ilginize çok teşekkür ederiz. Çok güzel bir söyleşi yaptık. Katıldığınız için ben özellikle memnun oldum. Çok teşekkür ederim.

Leman Süleymanova: Ben Teşekkür ederim davetiniz için. Tüm Avrupa’da, Türkiye’de, ABD ve Türki Cumhiriyetlerinde ki okuyucularımıza sağlıklı günler dilerim.
Leman Süleymanova
Tel:(Whatsapp)+994508887999

Roportaj : Aynur Babasoy-BAKÜ
Editör: Metin Tapmaz
Yayımcı ve Hak Sahibi: telgraf.eu

Hertürlü İhbar,Öneri ve istekleriniz için +90 0546 951 2876 nolu WhatsApp ihbar hattımızdan bize ulaşın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here