Marka Devlerinin Korkusu-Yapay Zeka

0
318

Yorum|Metin Tapmaz
Devler artık korkuyorlar! Neden mi? ’Yapay Zeka’’ Mercedes- Benz’in müdürü yaptığı bir açıklamayla artık rakiplerinin, otomobil ve ağır sanayi firmaları değil internet yazılımları olduğunu dile getirmişti. Alman yazar Udo Gollub ise; geleceğe dair kaleme aldığı bir yazıda ‘’Yapay Zekanın’’ hayatımıza ne denli gireceğini anlatmıştı. Görünen o ki Dünya’da artık taşları yerinden oynatacak, bizim ise sürekli gündemden düşürmediğimiz insanüstü yazılımsal robotlardan, Yapay Zeka’dan bahsedeceğim sizlere.
İlerleyen yıllarda yazılımlar, şu anki birçok endüstriyi hatta tamamını rahatsız edeceğe benziyor. Örneğin ‘’Amazon’’  sanal mağazalar arasında sadece bir uygulama  tek bir ürünü bile yok ama şuanda dünya alışveriş listesinde bir numara diyebiliriz. Amazon artık android uygulama mağazasını aralarında Türkiye’de dahil tam 40 tan fazla ülkede açtı.
Bilgisayarlar dünyamızı katlanarak artan bir şekilde ele geçirmeye çalışıyor ve yakın zamanda bu yazılımsal Yapay Zekalar, hayatımızın ayrılmaz bir parçası olacak. Eğer bir iş veya mesleğe sahip olmak için okuyorsanız hemen işinizi gözden geçirin çünkü gelişen bu teknolojide bilgisayarlar çoğu insanın yerini alacağa benziyor. Eğer siz bir avukat olmak istiyorsanız hemen o işi bırakın çünkü Yazar Udo Gollup yazısında şöyle demişti.
‘’Eğer siz hukuk okuyorsanız hemen bırakın çünkü gelecekte %90 daha az avukata ihtiyaç olacak ve sadece uzmanlar piyasada kalacak’’. 

Abd’de IBM ‘in geliştirdiği Watson uygulaması ile saniyeler içerisinde yasal danışmanlık alabiliyorsunuz. Buda avukat ihtiyacını fazlasıyla karşılıyor ve bir avukata ihtiyaç olmuyor. Ayrıca yine bu uygulamanın diğer bir özelliği ise insan hemşirelere göre kat kat daha başarılı bir şekilde kanser teşhisinde bulunabiliyor. Facebook yüz tanıma sistemi, Android ve İos uygulamalarda yön bulma sistemleri, sanal alış veriş mağazaları, optik parmak okuyucu, e- şirketler çoktan bu pazarı ele geçirmiş ve kendilerini bu sahaya hazırlamaya çalışıyor.
Diğer bir önemli faktör kendi kendini süren otomobiller veya araçlar diyelim: Otonom Araçlar. 2018 yılında bu araçlar piyasaya sürülecek.  İkibinden fazla endüstri bundan kötü etkilenecek. Bir tuşla çağırdığınız araba oturduğunuz yerden gelip sizi alacak ve gitmek istediğiniz yere ulaştıracak.
Avrupa artık kendisini metal sanayiden uzaklaştırmaya çalışıyor. Teknolojiyi geriden takip edeceklerini anlamasıyla oluşan bu Yapay Zeka (Teknoloji)  pazarına açılmaya çalışıyor. Çünkü gelecekte markaların bir önemi kalmayacak. Bir Audi ve Mercedes’in sadece bir marka olduğunu ve malzemesinin robotlar tarafından üretildiğini ve bu üretimin artık 3D yazıcılardan ortaya çıktığını anladılar.
Amerika’dan sonra Uzak doğu ülkeleri bu konuda kendisini hazırlamış durumda. Yetiştirdiği gençleri sürekli teknolojiye ve yeni gelişen teknolojiyle birlikte icatlara yönlendirmiş durumda. İşte bu ana kaynağın adı ise robotlar. Robotlar insan oğlunun yerini çoktan aldı. Gıda üretiminden tarıma, konaklamadan, emlağa sağlıktan yaşama kadar birçok alanda hayatımıza girdiler. Önümüzdeki 20 yılda gündelik işlerin çoğunu robotlar alacak ve siz sadece oturacaksınız. Bu  ne kadar sürede olur bilinmez ama hayatınızla yarışan bir gelişim var. Tarımda alanında edineceğiniz bir robot ile tüm işleriniz kısa sürede hallolacak ve bunu siz yöneteceksiniz.
Beklide eğitim evde olacak. Herkes akıllı telefonlardan aldığı eğitimler sayesinde birçok bilgi ve belgeye ulaşa bilecek. bu teknolojiyi yakalayan ülkeler geliştirdiği teknolojiyi geri kalan ülkelere satacak. Ama bu teknolojiden herkes faydalanacak.

BİTCOİN kim bilir, beklide en önemli para birimi haline gelebilir.
Ömrümüz dahi ortalama yılda üç ay uzuyor. Bundan yıllar önce erken ölümler vardı ve bu teknoloji sayesinde bunun önüne geçildi. Yaklaşık dört sene önce ortalama ömür 79 yıldı günümüzde ise seksen.
Savaşlar artık bilişim savaşları olacak. Eskiden toprak savaşları vardı. Ancak artık ülkeler robotlardan devasa ordular kurabilir. Bütün bu saydıklarım insanlara hizmet ediyor fakat ülkeler oldukça savaşlar daima var olacak. Ülkemiz de bu yazdıklarıma ne kadar yatkınız bilinmez ama bizim biran önce, genç beyinlerimizi Yapay Zeka ile tanıştırmamızın vakti geldi diye düşünüyorum. Çünkü 2020’li yıllarda dev transformes’ lar tarafından istila edilebilirsiniz. Amerikalıların oluşturduğu Bilim-Kurgu filmleri gerçek oluyor dostlar! Ama şu anki gelişen olguda biz de yerimizi almak zorundayız ve bunun için birçok neden var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here