Bir işe başvururken görüşmelerinizi tamamlayıp referanslarınızı aldığınızda her şeyi tamamladığınızı düşünmeyin! İdeal kariyeriniz çok yakın olabilir ancak online özgeçmişiniz tüm hayallerinizi yıkabilir.

Herhangi biri sosyal medya hesaplarınıza erişip tüm paylaşımlarınızı görebilir. Sabıka kaydına bakmak için birçok izin gerekirken, işverenler kolayca sosyal medya hesaplarınıza erişebilir.

Sosyal medya hesabınız başvurduğunuz şirketin kişiliğine uymuyorsa, mükemmel bir başvurunuz olmasına rağmen sizi işe almayabilirler. İnternetin bu kadar önemli bir yeri olduğu günümüzde, sosyal medya hesapları ikinci CV’iniz yerine geçiyor.

Kısa bir Google aramasının yanı sıra Twitter, Instagram veya Facebook hesaplarınız, şirketlerin özgeçmiş taramasına dahil. İş arama sitesi Career Builder’a göre şirketlerin %70’i bir aday hakkında son kararı vermeden önce sosyal medya hesaplarını kontrol etmiş.

Hesaplarınızı gizlemenin ve bulunmasını daha zor yapacak birçok uygulama var, bunları kullanabilirsiniz veya bir işe başvurmadan önce görülmesini istemediğiniz paylaşımları saklayabilirsiniz. Sosyal medyanın karar sürecine dahil olması ne kadar adil olmasa da yapılan bir uygulama olduğu için şimdiden önleminizi alın…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here